Vepřová žebra s batátovými hranolkami

Pravděpodobně celý život pečete žebra špatně. Pojďme to napravit.

Můžete použít žebra z pečeně, ale žebra z boku jsou tučnější, šťavnatější a chutnější. Ještě lepší je, pokud se vám podaří, aby řezník nechal vrstvu bůčku navrh, jak to děláme my.

Použijte třísky z jabloně nebo třešně a gril na dřevěné uhlí pro nejlepší výsledky. Gril na plyn také funguje, nebo je můžete dát do trouby v kuchyni, ale chybět vám budou kouřové chutě.

Jedna otravná věc při pečení žebírek je, že použití teploměru je složité. Kosti a kapsy tuku zkreslují čtení. Je to skvělá příležitost procvičit testování hotovosti vašimi ostatními smysly!

Suroviny

Pro 6 porcí

 • 3kg vepřových žeber z boku
 • 100g kořenící směs Dirty Dog Pulled Pork Rub
 • 100g žluté hořčice smíchané s 100ml jablečného octa
 • 1kg batátů, nakrájených na klínky
 • 100g másla, studené, nakrájené na kostky
 • 1 láhev Dirty Dog Kansas City BBQ Sauce
 • Dirty Dog Ranch Dressing
 • Kořenící směs Dirty Dog Cajun Spice Mix
 • Sůl/pepř
 • Rostlinný olej

Vybavení:

 • Dřevěné třísky (pouze pokud pracujete na venkovním grilu)
 • Řeznický papír nebo hliníková fólie extrasilná

Postup:

 1. Připravte gril pro nepřímé pečení při teplotě asi 110-130°C.
 2. Odstraňte membránu z kostní strany žeber odtržením rohu pomocí ostrého nože, chyťte membránu papírovým ručníkem a odlepte ji.
 3. Na obě strany žeber naneste směs octa a hořčice a poté hojně posypte kořenící směs. Mělo by úplně pokrýt maso bez holých míst. Čím více masa je na kostech, tím více koření byste měli použít.
 4. Nechat žebra přes noc v lednici je dobré, protože sůl pronikne hluboko a funguje jako suchý nálev, a ostatní koření vytvoří pěknou vrstvu, ale není to zcela nezbytné.
 5. Přímo na zdroj tepla na grilu položte dřevěné třísky a žebra umístěte na grilu na opačné straně, aby nebyla vystavena přímému teplu. Zavřete víko, stabilizujte teplotu a pak se to nedotýkejte po dobu 3 hodin.-Poznámka k technice: Cílem tohoto kroku je naplnit maso kouřovou chutí, která se absorbuje, když je vnitřní teplota masa pod 70°C, a vytvořit křupavou vnější vrstvu nazývanou „the bark“, která je kombinací zkaramelizovaného cukru a proteinů, které procházejí Maillardovou reakcí, plus trochu spalin se hromadí na povrchu. Získáte více kouřové chuti a výraznější „smoke ring¨ tím, že přivedete žebra přímo z lednice na gril. To zvyšuje dobu, kterou stráví v teplotním rozsahu absorpce kouře. Na rozdíl od steaků nechcete maso přivést na pokojovou teplotu jako první.
 6. Mezitím v malém rendlíku zahřejte BBQ omáčku a vmíchejte do ní studené máslo nakrájené na kostky, aby vznikl glazura.
 7. Předehřejte troubu na 120°C, sladké brambory pokapejte několika glugs (to je technický termín) rostlinného oleje, rozložte je do jedné vrstvy na plech a pečte, dokud nejsou al dente. Chcete, aby byly propečené, ale ještě ne rozmočené. Po upečení je odložte stranou.
 8. Po 3 hodinách začněte žebra kontrolovat každých 20-30 minut. Když je exteriér tmavá a křupavá, vyndejte je.
 9. Položte každý kus žeber na velký kus řeznického papíru nebo hliníkové fólie. Na maso nalijte trochu BBQ glazury a zabalte.
 10. Vraťte zabalеná žebra zpět na gril a pokračujte v pečení při teplotě 110-130°C. Velmi tenká žebra z pečeně mohou potřebovat pouze 15-20 minut, ale tlustší žebra z boku budou potřebovat několik hodin.-Poznámka k technice: během tohoto kroku je cílem dostat žebra do toho, co nazývám „BBQ stupeň hotovosti“ a co jiní nazývají „fork tender“. To je kolem 95°C, tedy mnohem více propečený než uplně propečený steak. Nejdůležitější částí tohoto procesu je přeměna kolagenu na želatinu, která nastává POUZE NAD 70°C (na rozdíl od teplotního rozsahu absorpce kouře) a nestane se okamžitě, takže tento krok nespěchejte.
 11. Když jsou žebra hotová, vyjměte je z grilu a nechte je odpočívat 20-30 minut.-Jak poznáte, že jsou žebra hotová? Použijte naše 3 testy a pamatujte si, že každý kus se peče jinak a musí být kontrolován individuálně.

  1. Zvedněte kus žeber na koncích a ohněte jej do tvaru obráceného písmene U. Kůra by měla viditelně prasknout. Pokud se jen ohýbá, není to ready.

  2. Podívejte se na kosti. Měly by být mnohem více viditelné než na začátku a měly by se TÉMĚŘ točit v mase. Pokud se točí volně, je přepečený.

  3. Štípněte maso mezi kostmi. Projdou vaše prsty bez odporu? Převařené. Setkají se s pevnou, nepružnou vrstvou masa uprostřed? Ještě není hotové.

 12. Zvýšte teplotu grilu na maximum a nastavte jej pro přímé teplo. Zvýšte teplotu trouby na 200°C.
 13. Vraťte batáty do trouby a pečte, občas je otočte, dokud nebudou křupavé a hnědé zvenčí. Vraťte je zpět do velké mísy a promíchejte s Dirty Dog Cajun Spice Rub podle chuti. Podávejte na velkém talíři s Ranch dressingem stranou.
 14. Rozbalte žebra, potřete je další BBQ glazurou a vraťte je na gril nad přímým teplem, dokud glazura nezačne bublat a zhoustnout.
 15. Podávejte vše dohromady s okurkami, chlebem, pálivými papričkami a možná coleslaw nebo bramborovým salátem. A samozřejmě spoustu piva!